o TED

TED jest organizacją non-profit, która zajmuje się ideami wartymi propagowania. Na początku, 25 lat temu, chodziło o czterodniową konferencję organizowaną regularnie w Kalifornii. Obecnie TED to wiele projektów wspierających idee, które mogą zmienić świat. Każdego roku zaproszeni na konferencję TED myśliciele i działacze z całego świata przedstawiają osiemnastominutowe wystąpienia, które są następnie udostępniane bezpłatnie na witrynie TED.com.
Prelegentami TED byli m.in. Bill Gates, Al Gore, Jane Goodall, Elizabeth Gilbert, Sir Richard Branson, Nandan Nilekani, Philippe Starck, Ngozi Okonjo-Iweala, IsabelAllende i premier Wielkiej Brytanii Gordon Brown. Konferencja TED odbywa się co roku w mieście Long Beach w Kalifornii, z jednoczesną transmisją wideo dostępną w Palm Springs. W Wielkiej Brytanii organizowana jest natomiast coroczna konferencja TEDGlobal. Inicjatywy medialne TED to między innymi witryna TED.com (gdzie codziennie umieszczane są najnowsze wystąpienia z cyklu TEDTalks), a także Open Translation Project, program w ramach którego powstają interaktywne transkrypty nagrań i napisy w językach obcych. Tłumaczenia takie wykonywane są przez wolontariuszy z całego świata.
Organizacja TED funduje także doroczną nagrodę TED Prize, dzięki której wyjątkowe osoby, które pragną zmienić świat, mają możliwość zrealizowania swoich marzeń. TEDx umożliwia pojedynczym osobom i grupom indywidualną organizację lokalnych konferencji na całym świecie, a program TEDFellows pomaga innowatorom zmieniającym świat wejść do społeczności TED i przy jej pomocy zwiększyć skuteczność ich niezwykłych projektów. Szczegóły dotyczące przedsięwzięcia można znaleźć pod adresem twitter.com/TEDTalks lub na Facebooku, pod adresem facebook.com/TED.
https://www.ted.com/about/programs-initiatives/tedx-program.

o TEDx

W duchu „idei wartych propagowania” w ramach organizacji TED stworzono TEDx, program lokalnych konferencji organizowanych niezależnie, który pomaga w rozpowszechnianiu idei TED.

Nasz event nosi nazwę TEDxRakowicka, a „x” w jej nazwie oznacza niezależnie organizowane spotkanie na licencji TED. Nazwa odnosi się do lokalizacji, czyli ul. Rakowickiej 27 – kampus Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie. Nazwa UEK (Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie jest nazwą własną zabronioną przy licencji konferencji TEDx). TEDx organizowana jest przez Wolontariuszy Fundacji Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.
Podczas TEDxRakowicka pojawią się projekcje wybranych wykładów ze strony TED oraz wystąpienia zaproszonych prelegentów zainspirują wymianę idei i nawiązywanie kontaktów w kameralnym gronie lokalnej konferencji. Chociaż TED określa ogólne wytyczne dotyczące programu TEDx, lokalne konferencje pod tym szyldem, takie jak TEDxRakowicka, są organizowane niezależnie.

Forma prezentacji jest oryginalna i nieszablonowa. Biblioteka TED zawiera ponad 30.000 prelekcji z ponad 130 krajów, w tym Polski. Najpopularniejsze TED Talk mają ponad 50 mln wyświetleń.

Nasi wolontariusze

Renata Pawłowska

Tomasz Dubicki

Daria Fornek

Paula Gala

Rafał Knapik

Krzysztof Zawiślak

Diana Dubenska

Ola Witoszek

Dominik Strządała

TEDxRakowicka ul. Rakowicka 27 Kraków

kontakt@tedxrakowicka.pl

TEDxRakowicka